Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Inžinerija>Žuvitakio projektavimas

Žuvitakio projektavimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Vandens gyliai upės žemutiniame bjefe. Vandens tekėjimo greičiai upės vagos žemutiniame bjefe. Žuvų viliojimo vilkties efektyvusis ilgis lef ir efektyvusis plotis bef. Latakinio pertvarinio slenkstinio žuvitakio plotis. Vidutinis vandens tekėjimo greitis virš žuvitakio slenkstinės. Pertvarinio žuvitakio baseinėlio matmenys. Baseinėlių skaičius. Debitų kreivės. Latakinio – pertvarinio žuvitakio išilginis, skersinis pjūviai ir planas. Išvados.

Ištrauka

Vanduo – unikalus gamtos turtas. Jis palaiko gyvybę Žemės planetoje [Lukianas, 2001]. Visą Žemės rutulio paviršių dengia apie 71 % vandens. Šis vanduo susikaupęs: ledynuose, vandenynuose, jūrose, ežeruose, upėse, tvenkiniuose, pelkėse ir požeminiuose vandenyse. Paviršinis vanduo sudaro tik apie 2% viso Žemėje esančio vandens. Vandens ištekliai yra labai netolygiai pasiskirstę teritorijoje, jo kiekis kinta tiek per metus, tiek per ilgametį laikotarpį. Vandens kokybė taip pat ne visuomet atitinka keliamus reikalavimus. Todėl žmogus, norėdamas panaudoti vandens išteklius savo poreikiams tenkinti arba apsisaugoti nuo žalingo vandens poveikio, turi reguliuoti vandens telkinių ręžimą, keisti vandens debitus arba vandens lygius, tekėjimo greičius arba kryptis ir imtis kitų priemonių [Lukianas, 2001]. Šioms priemonėms realizuoti būtini įvairūs inžineriniai statiniai. Tačiau šie statiniai: užtvankos, hidroelektrinės gali trukdyti žuvims bei niokoti upes.
Kalbant apie Lietuvą, mūsų upėse gyvena apie 34 rūšių žuvys. Dalis šių žuvų yra nykstančios bei vertingos. Tokios žuvys įrašytos į Lietuvos Raudonąją ir saugomos pagal Berno konvencija. Šios konvencijos tikslas yra išsaugoti laukinę Europos fauną ir florą bei jų natūralias buveines, koordinuojant šią veiklą prie konvencijos prisijungusiose šalyse. Lietuva Berno konvenciją ratifikavo 1996m. [2].
Dauguma vertingų ir saugotinų žuvų migruoja. Tokios žuvys: lašišos, unguriai, žiobriai, salačiai, skersnukiai ir kitos. Į Lietuvą per Nemuno baseiną, tai yra pagrindinis baseinas, kuris yra šiuo metu atviras, migruoja palyginti dar nemaži kiekiai lašišų ir šlakių. Į Lietuvos upes įplaukia apie 4000 lašišų ir apie 6000-8000 šlakių, jie dar randami kai kuriose upėse nerštavietes Žeimenoje, Nery, Jūroje, Minijoje [3]. Pakeliui migruojančios žuvys Lietuvos vandenyse sutinka nemažai įvairių neįveikiamų arba sunkiai įveikiamų kliūčių. Tai užtvankos, hidroelektrinės ir kitos mechaninės kliūtys. Todėl yra statomos žuvų pralaidos. Žuvų pralaidų pagrindinis tikslas – praleisti aktyviai migruojančias žuvis iš vieno migracijos kliūties bjefo į kitą jų migracijos laikotarpiu, užtikrinant joms reikiamas gyvenimo sąlygas Lietuvos vandentėkmėse [4]. Žuvų pralaidos klasifikuojamos: pagal veikimo pobūdį (latakiniai, akmeniniai, laiptiniai, žuvų šliuzai, žuvų keltuvai ir kiti), pagal ryšį su gamtine aplinka (akmeniniai, kūdriniai, laiptiniai, žuvų šliuzai ir kiti). Lietuvoje yra įvairių tipų žuvų pralaidų: šliuzo tipo (Tauragėje, Anykščiuose), baseinėlių su išpjovom pertvarėlėse tipo (Agluonėnuose, Strėvoje, Naudžiuose ir kt.), denilio tipo (Rokantiškėse), apėjimo kanalo tipo (Belmonte, Valtūnuose), latakinis su vertikaliom angom (Kavarske).
Šio kursinio projekto tikslas – suprojektuoti žuvitakį. Projektuojant reikia atlikti šiuos uždavinius:
1. apskaičiuoti vandens gylius upės vagos žemutiniame bjefe.
1.2 apskaičiuoti vandens tekėjimo greičius upės vagos žemutiniame bjefe prie nurodytų debitų.
2. apskaičiuoti žuvų viliojimo vilkties efektyvųjį ilgį lef ir efektyvųjį plotį bef.
3. apskaičiuoti latakinio pertvarinio slenkstinio žuvitakio plotį b.
4. apskaičiuoti vidutinį vandens tekėjimo greitį virš žuvitakio slenkstinės.
5. apskaičiuoti pertvarinio žuvitakio baseinėlio (tarp pertvarų) matmenis (ilgį, plotį, gylį), kad būtų tenkinama vandens energijos sklaidos.
6. apskaičiuoti reikalingą baseinėlių skaičių pagal užduotyje pateiktą keteros ir dugno altitudžių skirtumą aukštutiniame ir žemutiniame bjefuose.
7. sudaryti debitų kreives Q = f(H) dviem atvejams: latakinio – pertavarinio žuvitakio pjūvyje ir upės vagos žemutiniame bjefe.
8. nubraižyti latakinio –pertavarinio žuvitakio išilginį ir skersinį pjūvius bei planą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-06-20
DalykasInžinerijos kursinis darbas
KategorijaInžinerija
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis136.78 KB
AutoriusNate
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zuvitakio projektavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą